חיפוש באתר

קישורים

עמודים

קטגוריות

שבוע המודעות העולמי להומיאופתיה!

לכבוד שבוע המודעות העולמי להומיאופתיה שיתקיים בתאריכים 10-16 לאפריל, 2010, אני שמח להגיש לקוראיי הנאמנים מבחר לינקים לרשימות שלי ושל אחרים בנושא החשוב הזה.

לינקים לרשימות שפורסמו כאן בעבר

 • מבט אל ההומיאופתיה: במאמר זה סקרתי את שיטת הטיפול ההומיאופתית וההנחות העומדות בבסיסה. בהמשך בחנתי את ההומיאופתיה באמות המידה המקובלות של הרפואה המדעית – היא הרפואה מבוססת הראיות (Evidence based medicine): יעילות קלינית (efficacy) ובטיחות השימוש  (safety). כמו כן סקרתי את ההיבטים המדעיים של התיאוריה ההומיאופתית והסברים אלטרנטיביים לפעולת התכשירים הומיאופתיים, התייחסתי למספר היבטים אתיים הקשורים בשיטת טיפול זו, ונתתי מענה לכמה טיעונים נפוצים התומכים בהומיאופתיה כאמצעי טיפולי לגיטימי.
 • סיכום הדיון על ההומיאופתיה: סיכום ההתרשמות הסובייקטיבית שלי מגל התגובות לרשימתי “מבט אל ההומיאופתיה”, לרשימה נוספת שכתבתי בה הזכרתי מאמר שפרסם ד”ר בני מוזס ב”הארץ” (לינק בהמשך), ודיונים נוספים ברשת שנערכו בנושא. התייחסתי בעיקר לביטויי האמונה והדיסוננס שבין מדע ואמונה המופיעים בטיעוניהם של תומכי ההומיאופתיה.
 • מאמר ב-Lancet על ההומיאופתיה: לינק למאמר שהופיע בכתב העת Lancet בו נמסר כי מחקר קליני מבוקר הראה כי ההשפעה של תכשירים הומיאופתיים אינו שונה מהשפעה של אי טיפול (כלומר – טיפול על ידי פלסבו). המאמר עצמו פתוח רק למנויי כתב העת. עיקרי המאמר הובאו בידיעה ב-  Ynet   (לינק בהמשך).  מעניין לקרוא את התגובות לרשימה הזו, אם כי הטיעונים הבסיסיים הם אותם טיעונים שהופיעו בתגובות לרשימות קודמות.

לינקים חיצוניים

 • אשליית הרפואה האלטרנטיווית –מאת ד”ר בני מוזס: הפופולריות הגואה של הרפואה האלטרנטיווית גובה מחיר בבריאותם של מטופלים רבים. משיקולים כלכליים קצרי טווח מעדיף הממסד הרפואי לאמץ את הרפואה האלטרנטיווית ללב הקונסנזוס. הוא מעמיד אותה במבחנים מדעיים מופרכים. אך תוצאותיהם מכרסמות דווקא באמינות הרפואה המדעית
 • עכשיו זה מדעי: הומיאופתיה אינה משפיעה על הגוף: סקירת המאמר שהופיע ב-Lancet שקבע כי הומיאופתיה אינה יעילה יותר מפלסבו. הקביעה “עכשיו זה מדעי”, דרך אגב, היא של עורכי וויינט. לא היה צורך במאמר בלנצט לצורך הזה. חובת ההוכחה היא על בעלי התיאוריה, וההומיאופתים מעולם לא סיפקו עדויות מדעיות התומכות בתיאוריה שלהם, או הצהירו אלו עדויות יגרמו להפרכת התיאוריה שלהם. חלק מהם אף עושים זאת מתוך אידיאולוגיה.
 • ירוק עוזר יותר מאדום: זוהי תגובתו של בן גולדאקר למאמר שפורסם ב-Lancet.
 • ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני טיפולים הומיאופתיים:ראשי המחלקות לטיפול באיידס, שחפת ומלריה, בארגון קראו לאמץ טיפולים מבוססי מחקר, ולזנוח טיפולים שאין להם ראיות מדעיות
 • הבלוף ששמו: “רפואה אלטרנטיבית”: רשימה מאת חגי גלבוע באתר “צופר
 • הומאופתיה, רפואה או אשליה? הפולמוס הבריטי מגיע לישראל עם ספר חדש: סקירת ספרם של סיימון סינג ואדוארד ארנסט, “ריפוי או פיתוי”, העוסק ברפואה אלטרנטיבית וחלק ניכר ממנו מוקדש להומיאופתיה, מאת שאול אדר
 • עיוותים, טעויות ואי הבנה? ד”ר בועז רון, רופא והומאופת (זה צירוף אוקימורוני משהו), מערער על הטענה כי המחקר המדעי הוא הכלי הבלעדי לקבוע מה אמת ומה לא. טיעונים מעגליים נפלאים, יחד עם כל הכשלים הלוגיים הרגילים.
 • כוסות רוח וצלצולים: גם אביה שטויר סוקרת את ספרו של סיימון סינג, וקולעת אל המטרה: “הרפואה המערבית, עם כל הצלחותיה המרשימות, עדיין לא רשמה ניצחון מלא במאבקה הנצחי של האנושות במחלות ובמוות, וכל עוד היא מותירה את הריק הזה לפנינו, יצמחו בו פתרונות-שווא כפטריות בצלחת פטרי.
 • מדע וחיות אחרות – הבלוג של lotem82 – רשימה לכבוד שבוע המודעות להומיאופתיה. לוטם מעלה נקודה חשובה ומעניינת שנעלמה עד כה מעיני: עקרונות ההומאופתיה מציינים כי יש לטפל בסימפטומים ולא בגורם למחלה – לא רפואה מונעת כי אם מעלימת תסמינים. למעשה הנמן, ממציא ההומיאופתיה, התלונן על הרופאים והחוקרים ועל עיקשותם לברר את הגורם האמיתי למחלה. עבורו גישה זו נחשבה מיותרת.
 • הומיאופת התחזה לרופא וכמעט גרם למותו של נער: הומיאופת מצפון הארץ התחזה לרופא ודרש מנער שחלה במחלה נדירה כי יפסיק מיידית את הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי. כתוצאה מכך הידרדר מצבו של הנער עד לכדי סכנת חיים. פניות חוזרות ונשנות של הורי הנער להומיאופת, יוסף רווס, נענו בתשובה: “אנחנו בדרך הנכונה”. לבסוף החליטו ההורים לקחת על דעת עצמם את בנם לבית-החולים – שם התברר כי מצבו קריטי.  בבית-משפט השלום בחיפה, הורשע ההומיאופת בהתחזות לרופא ובעיסוק רשלני ברפואה שלא כדין.
 • הומיאופתיה בפעולה:

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

7 תגובות ל“שבוע המודעות העולמי להומיאופתיה!”

 • תגובה מאת יוסי
  תאריך 7 באפריל 2010 06:16

  האם הומיאופתיה כוללת גם את מה שמכונה רפואה סינית? או במילים אחרות, האם גם מחקרים על רפואה סינית לא מצאו הוכחה שהיא טובה מפלסבו?

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 7 באפריל 2010 08:50

   1) לא. הומיאופתיה ורפואה סינית הם שני דברים שונים.
   2) כן, נערכו מחקרים נרחבים לבדיקת האפקט של רפואה סינית, ואף אחד מהם לא הראה כי היא טובה מפלסבו. ניתן לקרוא על כך בספרם של סיימון סינג ואדוארד ארנסט, “ריפוי או פיתוי”, שהוזכר כאן.

   • תגובה מאת SilentMike
    תאריך 7 באפריל 2010 18:48

    לא זכור לי פרק על רפואה סינית ב-“ריפוי או פיתוי”. זכור לי כן פרק על רפואה צמחית (שאולי הרפואה הסינית מוכלת בה) שאומר שחלק מהטיפולים עובד וחלק (הרוב) לא כל-כך.

    יש פרק על אוקופונקטורה שהיא תת-תחום אחד של הרפואה הסינית ועליה הקייס די סגור שהיא לא עובדת.

    • תגובה מאת יוסי לוי
     תאריך 8 באפריל 2010 14:02

     אכן, הפרק השני בספר מוקדש לאקופונקטורה. למיטב הבנתי זהו החלק העיקרי של הרפואה הסינית. אם טעיתי, עם הסינים הסליחה.

     • תגובה מאת עופר
      תאריך 12 באפריל 2010 06:58

      אקופונקטורה היא בפירוש לא כל הרפואה הסינית- הרפואה הסינית כוללת עוד דברים(כמו שינוי דיאטה וכו’) שלא ברור אם ועד כמה הם עוזרים.

 • תגובה מאת גיל
  תאריך 7 באפריל 2010 18:44

  אגבי סינג זכה השבוע בתביעת הדיבה שהוגשה נגדו בבריטניה על הטענות נגד הומאפתיה בספר שלו.

 • פינג מאת אסכולת הכורסא » שבוע ההומאופתיה הבינלאומי
  תאריך 11 באפריל 2010 11:31

  […] הפנתה אותי לרשימות בנושא מטעמם של לוטם, יוסי לוי (עם הרבה לינקים לפוסטים קודמים ומאמרים מעניינים), מייק […]

תגובה