קישורים

ניווט

נושאים

צדיקים מלאכתם

במהלך השנים בהם קיים בלוג זה (בביתו הקודם באתר רשימות וכאן) תקפתי את נחמיה שטרסלר, העורך הבכיר לענייני חברה וכלכלה של עיתון “הארץ” לא מעט פעמים. הבוקר שטרסלר גמל לי במאמר שפרסם בעניין הפסיקה האחרונה של בית המשפט העליון שמאשרת ניכוי הוצאות טיפול בילדים מההכנסה החייבת במס.

תחת הכותרת “פסיקה שעוזרת לעשירים” חוזר שטרסלר על הטיעונים שהבאתי כאן נגד הפסיקה של בית המשפט המחוזי לפני שנה, שאושרה על ידי בית המשפט העליון בשבוע שעבר.

כותב שטרסלר:

בית המשפט התעלם מן העובדה, ששלטונות המס כבר מתחשבים בהוצאות הכרוכות בטיפול בילדים ובהשגחה עליהם. הם מעניקים נקודת זיכוי נוספת לכל אשה עובדת תמורת כל ילד עד גיל 18. בנוסף, אשה עובדת מקבלת עוד חצי נקודת זיכוי מעל למה שמקבל גבר עובד. כלומר, כבר עכשיו אשה משלמת פחות מס מגבר – בדיוק למטרה החשובה של עידוד היציאה לעבודה.

(הערה: חצי נקודת הזיכוי ניתנת כפיצוי עבור הגדלת התשלומים שנשים משלמות לביטוח בריאות שאירעה עם החלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בשנות התשעים של המאה הקודמת – יוסי לוי).

ממשיך שטרסלר וכותב:

ההכרה בהוצאות גם לא תעזור לרוב הנשים. 60% מהן כלל אינן מגיעות לסף המס. לכן הפסיקה תעזור רק לעשירונים העליונים, ובעיקר למי ששכרה גבוה והמס השולי שלה גבוה. כלומר, מדובר בפסיקה העוזרת בעיקר לעשירים.

ולסיום מציע שטרסלר:

עדיף להשאיר את הסידור הנוכחי (נקודות זיכוי) על כנו ולעודד יציאת נשים לעבודה על ידי פתיחת מעונות יום מסובסדים רבים יותר – ולא על ידי הכרה בהוצאות ההשגחה על ילדים.

ימות משיח.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

4 תגובות ל“צדיקים מלאכתם”

 • תגובה מאת קומבינטור
  תאריך 6 במאי 2009 05:51

  ואולי להפחית ממס הוצאות מטפלת – אבל לא בהכרח ממשכורתה של האישה?
  (כן, יש כאן עוול כלפי החד הוריות, אבל כך לפחות יש יותר נהנים מההטבה הזו,ברמת הhousehold)

 • תגובה מאת אסף רזון
  תאריך 6 במאי 2009 07:29

  אבל בפועל נערי האוצר שונאים את השיטה שהוא מציע.
  אם גובים יותר מסים ומסבסדים שירות, ולא חשוב כמה זה עוזר למדינה בסופו של דבר, זה מעלה את הסטטיסטיקה על “נטל המס” ועל “גודל המגזר הציבורי” ומבייש אותם מול אחיהם הניאו-ליברלים במדינות אחרות…

 • תגובה מאת אבי
  תאריך 6 במאי 2009 08:03

  אתה היית שולח את הילד שלך למעון יום מסובסד?
  ברור שאלה יהיו המעונות הפחות טובים (שלא לדבר על האוכלוסיה).

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 6 במאי 2009 20:50

   אבי,
   סתם שתדע,
   בני השלישי, בן שנה ותשעה חודשים, הולך למעון של נעמת. בני הרביעי, שהוא כרגע בן חודשיים וחצי, כבר רשום לאותו מעון לשנת הלימודים הבאה. וכן, זה מעון “מסובסד”, כלומר שכר הלימוד מדורג על פי ההכנסה לנפש במשפחה. לשמחתי, אני משלם את התעריף המקסימלי.

תגובה