קישורים

ניווט

נושאים

קשר קלוש למציאות

 

במאמר שפורסם היום ב”הארץ, מותח יובל דרור ביקורת (מוצדקת, לדעתי) על ההערכות שמספקים הארגונים BSA ו-MPAA לנזקים הכספיים הנגרמים מהעתקות בלתי חוקיות של תוכנות וסרטים.

להלן כמה ציטוטים:

סקר שפירסמה … MPAA קובע, כי אחד מכל ארבעה גולשים בעולם הוריד סרט מהאינטרנט, ו-17% ממורידי הסרטים דיווחו שהם הולכים פחות לקולנוע…. חברת OTX, שערכה את הסקר … הסבירה, כי דגמה 3,600 נשאלים משמונה מדינות, או כ-450 נשאלים למדינה. החברה הוסיפה, שהיא הקפידה שבכל מדינה ישתתפו לפחות 100 נשאלים שהודו שהורידו סרטים. 100 מתוך 450… באמת מעניין, איך הגיעו לנתון שאחד מכל ארבעה גולשים מוריד סרט.”

דרור מפרט גם הטיות נוספות שהובנו בתוך הסקרים, ובראשן דגימה לא אקראית, וכנראה גם בניסוח השאלות, וכן הטיות הצגת השאלות.

מומלץ לקרוא

פורסם לראשונה בתאריך 27 ביולי 2004 00:00 באתר “רשימות” שם התקבלו  2 תגובות:

מה שמופיע בת”ז  בתאריך 7/27/2004 7:34:14 PM

עיוות נתונים הוא מעשה שקורה כל הזמן ולכן תמיד כדאי לקחת כותרות עיתונים, מחקרים וכו’ בעירבון מוגבל.אני אתן דוגמא מחיי הפרטיים כיצד פירטיות התוכנה דווקא תורמת לתעשיית התוכנה.
אני גולש במספר פורומים בהם משתמשים צעירים מכינים עבודות גרפיות מדהימות, לפעמים גם יותר מעבודות המבוצעות בשוק המקצועי כמו עיצוב אתרים, שינוי תמונות וציורים. אני לא תמים, ואני יודע שרוב האנשים בפורמים השונים הללו השיגו תוכנות גרפיקה של אדובי וחברות אחרות בדרכים לא כל כך חוקיות.
כאן בדיוק נעוצה הסיבה מדוע הפירטיות תורמת לאדובי, למשל. פוטושופ לבדה עולה בארץ 5000 שקלים, מחיר גבוה למדי למי שלא עוסק בתחום הגרפיקה ולא מתפרנס ממנו, במיוחד אם הוא צעיר מאוד. באותם פורומים יש ילדים בני 14 שיכולים לעבוד בהוצאות דפוס בתור מעצבים.
כשאותם ילדים יהיו גדולים יותר ישנו סיכוי טוב שהם יקנו את התוכנה המבוקשת או יעבדו במקום בו קנו את רשיון התוכנה. זהו אינטרס של אדובי שיותר ויותר אנשים יתנסו בתוכנותיה. הרי אין סיכוי שמישהו בגיל צעיר כל כך יקנה את התוכנה וגם אין לאדובי סיכוי להגדיל את מספר המשתמשים בתוכנותיה המסובכות להפעלה ללא שעות רבות של שימוש בהן על ידי המשתמשים.בתחום הקולנוע, על אף שאינני מוריד סרטים (אני פשוט לא אוהב את זה), מכיר אנשים שהלכו לבית הקולנוע רק אחרי שראו את הסרט במחשב או קיבלו המלצה ממישהו שראה את הסרט במחשבו. אפילו תעשיית הקלונוע מפרסמת קדימונים ו”מגרונים” באתרים רבים כמו יאהו כי גם הם יודעים שזה תורם להכנסות הסרט מפני שאף אחד לא רואה סרט אך ורק בגלל פרסומות בעיתון.

 

 

מה שמופיע בת”ז  בתאריך 7/27/2004 7:40:13 PM

שמעתי על אתר “רשימות” לפני זמן רב, ורק לפני שבועיים לערך החלטתי לטעום אותו, ו”דגתי” את רשימותיך. אני מוכרח לציין שאני קורא את רשימותיך מבלי להגיב (זאת הראשונה שלי בכל אתר רשימות) והן מעניינות ביותר, ישר כח!ד”א כדאי גם לרוא את האלה של יואב קרני

 

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה