קישורים

ניווט

נושאים

אזרחות או מתמטיקה

איתמר שאלתיאל כתב שלשום 100 מלים על המצב באתר נענע: “חיים הכט ניסה למכור לציבור ‘דמוקטטורה’, והציבור קנה. ככה זה כשבמערכת החינוך מעדיפים ללמד אותך אינטגרלים במקום אזרחות”.

אני האחרון שיזלזל בחשיבות של לימודי האזרחות, ואני מסכים עם רוב אמירותיו של שאלתיאל לגבי חשיבות לימודי האזרחות, והבעייתיות הרבה באופן שבה מלמדים מקצוע זה כיום.

אולם – המשוואה שהוצבה מולנו – אזרחות מול מתמטיקה – הינה דמגוגית, מזיקה ומטעה.

כאן המקום להזכיר כי המתמטיקה תרמה לקידום הדמוקרטיה בעולם לא פחות, ואף יותר, מלימודי האזרחות והפילוסופיה. המתמטיקה תרמה תרומה מכרעת לנצחון בעלות הברית במלחמת העולם השניה. פיצוח צופן האניגמה, שהכריע את הקרב על האוקיינוס האטלנטי, הושג הודות לעבודה מאומצת של בכירי המתמטיקאים באנגליה, ובראשם אלן טיורינג. פיתוח הפצצה האטומית, שזירזה את סיום המלחמה מול יפן, לא היה מתאפשר לולא הגה מתמטיקאי אנגלי אחר, אייזיק ניוטון, את החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי 200 שנה קודם לכן.

כן. אני מסכים עם שאלתיאל וקורא למנהיגי המדינה ליישם את כל המלצותיו לרפורמות בלימודי האזרחות. אבל לא על חשבון המתמטיקה.

הערה: בעקבות הערתה של אורית למטה, תוקן נוסח הרשימה. הציטוט “אינטגרלים במקום אזרחות” מקורו בכותרת המשנה של המאמר בנענע. ברור לי כי המאמר עצמו אינו קורא להרחיב את לימודי האזרחות על חשבון המתמטיקה.

פורסם לראשונה באתר “רשימות” בתאריך 30 בנובמבר 2004 20:21 במדור בנימה אישית שם התקבלו 3 תגובות

אורית  בתאריך 11/30/2004 8:40:04 PM

הוצאו מהקשרם

כנראה שגם בהבנת הנקרא לא השקיעו במשרד החינוך 🙂
שאלתיאל לא מציע לבטל שעות מתמטיקה לטובת שעות אזרחות אלא מראה את הזלזול שמפגין משרד החינוך כלפי מקצוע האזרחות כפי שהוא משתקף – לדוגמא – מול מקצוע “נחשב” כמו מתמטיקה.
(ובסוגריים, לעיתים רחוקות לכותב המאמר יש שליטה על תוכנן של כותרות המשנה)

יוסי

בתאריך 11/30/2004 9:20:49 PM

תשובה לאורית

כן, אני מסכים איתך בעקרון (לא בעניין הבנת הנקרא אלא בעניין כותרת המשנה).

איתמר שאלתיאל  בתאריך 12/1/2004 11:26:05 AM

כמה מלים

ראשית, המאמר אליו אתה מפנה אינו חלק מהטור “מאה מלים על המצב” (שמכיל, אגב, מאה מלים בלבד).
חוצמזה, לא התכוונתי לטעון ולו לרגע שלימודי מתמטיקה אינם חשובים. כל שרציתי לומר הוא שלימודי אזרחות מקבלים יחס מפלה, שאינו מוצדק, לעומת דברים אחרים, וביניהם מתמטיקה.
אגב, אני מאמין שגם מתמטיקה לא מלמדים כהלכה. מה שמלמדים בבתי הספר הוא משחק בנוסחאות, לא מתמטיקה. עדות לכך תמצא אם תשאל תלמידי תיכון מהי אותה “מתמטיקה” שהם לומדים.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה