קישורים

ניווט

נושאים

כזב הממוצעים

באתר העוקץ הופיע אתמול מאמר מאת מני אביב תחת הכותרת “כזב הממוצעים”. המאמר עוסק בראיון שערכו ירון לונדון ומרדכי קירשנבאום עם שלי יחימוביץ (ניתן לצפות בראיון באתר ואללה). במהלך הראיון, העלה לונדון בפני יחימוביץ נתון בדבר השכר הממוצע בתעשיית הטקסטיל בארץ – שגובהו 6000 ש”ח לחודש, על פי לונדון.

דוגמת השכר הממוצע של המנהל והפועלים (עליה כתבתי כאן בעבר) היא דוגמא קלאסית שכל מי שלמד קורס מבוא לסטטיסטיקה אמור להכיר, וחוסר היכולת של שלי יחימוביץ להתמודד עם כשל כה פשוט עשוי לעורר שאלות לגבי מועמדותה. מצד שני, אין חובה להציג ציון עובר בסטטיסטיקה כדי להבחר לכנסת, אז למה שנדרוש זה גם משלי?

כמו כן, אני לא בטוח שירון לונדון אינו מודע לבעייתיות שבשימוש בממוצע בלבד לתיאור נתונים – ייתכן מאוד שהוא הציג ליחימוביץ שאלה מכשילה כזו בכוונה תחילה. כבר כתבתי כאן בעבר על הצגת הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – גוף בו עובדים סטטיסטיקאים מוכשרים רבים – אך מציג תוצאות מעוותות .

פורסם לראשונה באתר “רשימות” בתאריך 21 בדצמבר 2005 שם התקבלו 4 תגובות

חנן כהן  [אתר]  בתאריך 12/21/2005 11:53:06 AM

מני אביב חבר שלך?

אז למה הוא כתב פוסט ב”העוקץ” על אותו עניין עם אותה כותרת?
ועוד עניין. הנה מה שכותב רונן סנדר על לימודי הכלכלה בארץ. את התואר השני שלו בכלכלה הוא למד בסקוטלנד.
“באברדין לעומת זאת, כאשר נדרשנו לבצע בדיקה של פרויקטים ולחשב את כדאיותם, לא התעניין איש מהמרצים בתוצאה המספרית/חישובית הסופית. מה שעמד למבחן היה אופן הצבת התרגיל וההתייחסות לגורמים כלכליים ועסקיים כגון ניגוד עניינים, מחירים אלטרנטיביים, דרישות השוק והצרכנים, האם הפילוסופיה הארגונית של הגורם המבצע הולמת את הפעילות, וכיו”ב. את גובה הציון של התרגיל קבעו ההבנה הכלכלית והנימוקים בדרך לפתרון. את המספרים של עלות התשומות, מחיר המכירה והריבית הציב כל סטודנט על פי שיקול דעתו.”
http://www.kibbutz.org.il/shav….icles/yomyom/051216_sender.htm

אורן  [אתר]  בתאריך 12/21/2005 11:54:03 AM

היגיון בריא

כדי להבין את הבעייתיות בהצגת סטטיסטיקה כזו מספיק היגיון בריא ולא צריך להבים בסטטיסטיקה, שונויות, סטיות תקן ומגוון מדדים אחרים. זה בהחלט מאכזב ואולי גם מפתיע ששלי יחימוביץ’ חסרה את הקומון סנס הזה. מאידך, חבר הכנסת ה”ממוצע” אינו מרשים באינטליגנציה שלו.

יוסי לוי  [אתר]  בתאריך 12/21/2005 12:47:00 PM

לחנן

אני לא מכיר את מני אביב – ואני לקחתי את הכותרת ממנו – כל הקרדיט (על הכותרת) מגיע לו

חנן כהן  [אתר]  בתאריך 12/21/2005 2:02:44 PM

סליחה ומחיקה

לא שמתי לב וחשדתי בכשר.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה