קישורים

ניווט

נושאים

מקבץ (2) – מוקדש לפול התמנון

מקבץ השבוע מוקדש לפול התמנון.

מי שלא יודע, פול התמנון חי לו בגן חיות אי שם במזרחה של גרמניה, ובמקביל לעיסוקים השגרתיים של גן החיות פיתח לו קריירה של אוראקל החוזה את תוצאות משחקיה של נבחרת גרמניה במונדיאל. לפני שעה קלה השלים פול מונדיאל מוצלח יחסית, בו ניבא ללא טעות את תוצאות כל שבעת המשחקים של נבחרת גרמניה. מוצלח “יחסית”, כתבתי, כיוון שעתידו עדיין לוט בערפל, לאור הניבוי של הפסד גרמניה לספרד בחצי הגמר.

עוד לפני המשחק הגורלי (לעתידו של פול) מול ספרד ביקש ממני במייל  גדי איידלהייט להתייחס לנושא בבלוג. הסתפקתי בטוויט, בו כתבתי כי יש סיכוי די גבוה שמתישהו איפהשהו תמנון או חיה אחרת תצליח לנחש סדרה של תוצאות משחקים. על הגירפה שלא הצליחה לנחש אף תוצאה, לעומת זאת,  אף אחד לא מדווח. וזה בסך הכל תמצות של 140 תווים לרשימה שכתבתי בעקבות האירוע “יוצא הדופן” שאירע בלוטו הבולגרי.

הנה עוד כמה התייחסויות של פול השבוע ברשת:

דויד שפיגלהלטר מהבלוג understanding uncertainty נטען טיעון דומה לשלי, לפיו יש כאן הטיית פרסום, ומשום מה כל היצורים הימיים החוזים כי צפון קוריאה תזכה בגביע סובלים מהתעלמות התקשורת.

וילאים בריגס מדווח על מני, התוכי מסינגפור, שחזה נכונה את כל ארבע הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר. אבל גם בריגס קובל על התעלמות התקשורת מבני הבולדוג וסמי הסנאי שהתחזיות שלהם היו קצת פחות מוצלחות. בריגס גם חישב ומצא כי אם יש 200 חיות המנסות לנחש תוצאות של שבעה משחקים, וכל אחת מהן מנחשת את התוצאה הנכונה של כל משחק בהסתברות של 50%, הרי יש הסתברות של 93% כי אחת מהן תצליח לנחש שבע תוצאות נכונות.

ולסיום, הנה עוד מתחרים לפול התמנון: שני מתמטיקאים מאוניברסיטת לונדון פיתחו מודל המשתמש בתורת הגרפים כדי לחזות את נצחונה של ספרד על הולנד בגמר, מחר. כיוון שלפני שבוע דיווחתי כאן על מתמטיקאי סקוטי שחוזה את נצחונה של הולנד, אני מעז להעלות כאן תחזית שבודאי תתגשם: מישהו מהחוזים האלה יטעה.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

5 תגובות ל“מקבץ (2) – מוקדש לפול התמנון”

 • תגובה מאת גדי איידלהייט
  תאריך 11 ביולי 2010 08:57

  תודה על האזכור, נחכה לערב לראות מה יקרה. האם המודל מנבא תוצאה לסיום 90 דקות חוקיות, אז אולי שניהם יטעו… ונסיים בבדיחה
  איש אחד מגיע למוזיאון ליצורים ימיים ורואה תמנון עם 6 זרועות, שואל את השומרים מה זה?
  אומרים לו: זה תמנון מאד מיוחד, הוא ניחש את כל התוצאות במונדיאל
  אז האיש אמר יפה מאד, בטח הייתה לו תאונה או מחלה והייתם צריכים לחתוך לו זרוע אבל הצלחתם להציל אותו.
  צוחק השומר ואומר: מה פתאום, כזה תמנון מיוחד, לאכול אותו בפעם אחת???

 • תגובה מאת צפריר כהן
  תאריך 11 ביולי 2010 10:20

  על בני הבולדוג וסמי הסנאי לא שמעתי קודם. אני מתעלם מהם. על פול התמנון (או מי שמפעיל אותו. לא משנה) שמעתי לאחר כמה תחזיות מוצלחות. אבל מאז ששמעתי עליו היה לו שיעור הצלחה לא רע.

 • תגובה מאת איילת ברטוב
  תאריך 11 ביולי 2010 14:44

  אני בגינה של התמנון, מתגלגלת מצחוק.

 • תגובה מאת יובל
  תאריך 14 ביולי 2010 16:17

  כמו שאמר צפריר – על התמנון הגרמני שמענו עוד בשלב רבע הגמר וסיכוי ההצלחה צריך להיות מחושב עבור 3 משחקים (אגב – מה לגבי המשחק על מקום 3-4? הוא נתן תחזית?), כך שהסיכוי הוא בעצם שמינית. מעבר לכך – מי שפרסם את המודל שחוזה נצחון של הולנד הוא סטטיסטיקאי ולא מתמטיקאי (יש הבדל בחלק גדול מהמקרים, למרות שיש מקרים שאין) והחברה האחרים הם מתמטיקאים שימושיים. כך שאם הייתי נאלץ (באיומי אקדח) להמר על מי מהמודלים הייתי הולך עם המתמטיקאים השימושיים…

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 18 ביולי 2010 11:59

   טוב, בסיבוב הזה המודל המתמטי צדק והמודל הסטטיסטי לא. אני מציע שנמתין למדגם גדול יותר לפני שנחרוץ את הדין.

תגובה