חיפוש באתר

קישורים

עמודים

קטגוריות

סטלה קאנליף

סטלה ויויאן קאנליף (1917-2012) הייתה סטטיסטיקאית בריטית. היא הייתה האישה הראשונה שנבחרה כנשיאת החברה המלכותית לסטטיסטיקה.

סטלה ויויאן קאנליף

סטלה ויויאן קאנליף (1917-2012)

קאנליף למדה בבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE) וקיבלה שם תואר ראשון בכלכלה. לאחר סיום לימודיה עבדה בחברת “דניש בייקון”, ולאחר מלחמת העולם השנייה עזבה את משרתה כדי להתנדב בארגונים לשיקום אירופה.

ב-1947 החלה לעבוד כסטטיסטיקאית במבשלות הבירה של גינס. במסגרת תפקידה שם, היא גילתה וניסחה עקרונות חשובים במתודולוגיה של תכנון ניסויים, אשר תקפים עד היום. דוגמה מפורסמת מעבודתה שם קשורה ב מערכת בקרת האיכות של המבשלה. במהלך תהליך הבקרה העובדים היו צריכים לגלגל את חביות הבירה. חלק מהחביות גולגלו בעליה, וחלק בירידה. עד שקאנליף הגיעה, איש לא העלה בדעתו כי ההבדל הזה עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה, למרות שההסבר יישמע לכם מאוד הגיוני: יותר קשה לגלגל את החביות בעליה, ומשום כך נטו העובדים לפסול יותר חביות שגולגלו בעליה גם אם היו תקינות, ונטו לאשר חביות שגולגלו בירידה גם אם היו פגומות. קאנליף תכננה את תהליך בקרת האיכות מחדש כך שלא יכלול את ההטיה הזו.

ב-1970 סיימה את עבודתה במבשלה, ועברה לנהל את יחידת המחקר במשרד הפנים. כעבור שנתיים קודמה לתפקיד Director of Statistics, כלומר מנהלת הגוף שהיווה את הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של בריטניה.  היא הייתה לאשה הראשונה שקודמה לדרגה כה גבוהה בשירות הסטטיסטיקה הבריטי. תפקידה שם היה ניהולי בעיקרו, אולם היא עסקה גם במחקר, וקידמה את השימוש בסטטיסטיקה בתחום הקרימינולוגיה. אחד ממחקריה החשובים בתחום הוכיח כי אין קשר בין החלת עונש מוות ובין שיעור מקרי הרצח. כמו כן, הקימה את יחידת המחשוב של המחלקה.

ב-1983 הוענק לה תואר האצולה MBE כהוקרה על פעילותה הציבורית.

לקריאה נוספת

קראו על עוד נשים בסטטיסטיקה

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה