קישורים

ניווט

נושאים

ישראל היום – הגרף שלא ייאמן

כשראיתי את הסריקה של הגרף הזה שמישהו העלה לפייסבוק, לא האמנתי שזה אמיתי. אז גלשתי לאתר של העיתון הנפוץ “ישראל היום” ומצאתי את זה במהדורה המודפסת של יום שישי, 25 בנובמבר 2011. החבר’ה מישראל היום עשו סקר, בנושא הגרעין האירני. שאלו שאלה, 41.3% ענו כן, 48.6% ענו לא. מחנות הכן והלא שווים בערך, אם כי יש הבדל סטטיסטי מובהק לטובת עוני ה-“לא”. אבל הגרף מראה כי מספר המשיבם “כן” גדול פי 3 ממספר המשיבים “לא”.

אני לא יודע מה האינטרס של העיתון להציג כאילו הרוב השיבו “כן”, ועוד רוב כל כך גדול. לעיתון יש אג’נדה פוליטית, זה ברור, וזה בסדר. אבל אני מתקשה להאמין שעורכי העיתון סבורים שקהל הקוראים שלהם כה טיפש. אני מקווה שביום ראשון תצא התנצלות כלשהי ותסביר שזו הייתה טעות של הגרפיקאי, או הש.ג. או מי שזה לא יהיה. באמת.

הערה: זהו צילום מסך מאתר ישראל היום. גודל התמונה שונה כדי שיתאים לתבנית הבלוג. כמו כן, העתקתי את הלוגו של העיתון והתאריך מפינת העמוד בו הופיע הגרף והדבקתי אותו מעל הגרף.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

6 תגובות ל“ישראל היום – הגרף שלא ייאמן”

 • תגובה מאת שוקי
  תאריך 26 בנובמבר 2011 00:18

  מניסיון של שנים בתפקידי עריכה ועבודה עם גרפיקאים, אני מוכן לשים את ראשי שהדף עוצב לפני שהגיעו תוצאות הסקר ופשוט שכחו לתקן. זה קורה הרבה עם כיתובי תמונות.

  הגרפיקאי הוסיף את המספרים ולא היה מספיק עירני. עורך הדף כבר שכח, או פיתח “עיוורון שחמטאי”, או שהדף הודפס להגהה ללא תמונות כי היה עומס על המדפסת.

 • פינג מאת ביום של הפצצה | שקרים יפים
  תאריך 26 בנובמבר 2011 00:27

  […] לוי כבר התייחס לבעיה הראשית, הבולטת, הקיצונית והבלתי סבירה של הגרף […]

 • תגובה מאת גיא
  תאריך 26 בנובמבר 2011 01:31

  יוסי – כמו שכתבתי למישהו אחר שכתב על זה.
  “הארץ” עושה את זה לאחרונה לא פחות. גם שאר העיתונים טועים.
  זה אולי מראה על זה שאין יד עורך רצינית שם – אבל זהו. אני בהחלט לא חושב שיש שקר מאחורי זה.

  לעומת זאת – מי שנותן פתחון פה וטור קבוע לד”ר דרור אידר – זה כבר מחדל רציני.

 • תגובה מאת SilentMike
  תאריך 26 בנובמבר 2011 03:47

  בדיחה.

  @שוקי
  מה שאתה מתאר ממש פסול. זו הסיבה שיש כל-כך הרבה פאשלות (רובן קטנות יותר). היום כשיש אקסל ומטלב אין תירוץ קביל לעבוד בשיטות כאלה.

 • תגובה מאת פ.ס.לפלס
  תאריך 26 בנובמבר 2011 08:28

  מצטרף לדעתו של שוקי.

  תחת ההנחה ש’ישראל היום’ מקדם אג’נדה מסוימת, שהיא במקרה האג’נדה של רוה”מ, הרי שניתן היה לצפות שהתשובה שתקודם היא ‘לא’, שמשמעה, “העם חושב שמדינות המערב לא יכולת למנוע התחמשות איראנית (ולכן צריך לפעול בכוחות עצמנו)”. מאחר שזו לא התשובה שקודמה, מדובר בפאשלה של העורכים.

 • פינג מאת שקרים, שקרים איומים, ואינפוגרפיקה « שפינוזה עובר דירה
  תאריך 20 בינואר 2013 20:27

  […] עוד על נפלאות הגרף הזה כתבו אבנר קשתן "שקרים יפים" ויוסי לוי ב"נסיכת המדעים". […]

תגובה