קישורים

ניווט

נושאים

שפן הבייסבול

בסרטים רבים המתארים  את הווי חייהם של בני נוער מופיעה סצינה בה שני גיבורים מעמידים למבחן את אומץ ליבם, ו/או את טפשותם באמצעות התחרות הבאה: כל אחד מהם נכנס למכוניתו, ושניהם דוהרים במהירות אל עבר התהום, או הקיר, או זה מול זה. הראשון שעוצר, מאט או סוטה מכיוון הנסיעה שלו הוא המפסיד במשחק, בעוד שהמנצח זוכה בכבוד להתרסק עם רכבו לתוך התהום. ככל הידוע הופיע הסצינה הזו לראשונה בסרטו של ג’יימס דין “מרד הנעורים“, ושוחזרה בגירסאות שונות בסרטים רבים, בין היתר בשובר הקופות “גריז” בו כיכבו ג’ון טרבולטה ואוליביה ניוטון-ג’ון.

המעוניינים יכולים לקרוא על המשחק הזה, המכונה דילמת השפן או The chicken game בספרו של ויליאם פאונדסטון “דילמת האסיר” או בויקיפדיה (באנגלית). במציאות המשחק לא ממש פופולרי, מסיבות מובנות, אם כי יש מספר דוגמאות קלאסיות, כגון משבר הטילים בקובה והמלחמה הקרה בכלל. אבל מתברר שגירסה של המשחק, הידועה בישראל בשם “תחזיקו אותי”, זכתה לאחרונה לפופולריות בלתי צפויה בשוק השחקנים החופשיים של ליגת הבייסבול האמריקנית, ה-MLB.

השחקן הראשי הוא סוכן העל סקוט בוראס, המייצג כמה מהכוכבים הגדולים ביותר בליגה. לפני מספר שבועות, שיחקו בוראס והתופש (catcher) ג’ייסון ואריטק את המשחק מול קבוצת הבוסטון רד-סוקס. ואריטק שיחק בבוסטון את כל הקריירה שלו עד כה, סה”כ 12 עונות מ-1997 עד 2008. בסיום שנת 2008 הסתיים החוזה שלו עם הקבוצה, והוא הפך לשחקן חופשי. בוסטון הייתה מעוניינת כי ואריטק, שהוא גם קפטן הקבוצה, ימשיך לשחק בשורותיה, והציעה לו להכנס להליך בוררות. בהליך הזה כל צד מציע הצעה. השחקן אומר כמה כסף הוא חושב שצריך לשלם לו, הקבוצה אומרת כמה כסף היא מציעה, והבורר חייב לפסוק לטובת אחד משני הצדדים. כלומר, אם הקבוצה מציע לך שכר של מליון דולר, ואתה מבקש שלושה מליון, התוצאה תהיה שתקבל מליון, או שלושה מליון. לבורר אסור לפסוק פשרה לפיה השכר יהיה איזשהו סכום ביניים. יש עוד קאטש קטן: לקבוצה אסור להציע לשחקן שכר נמוך מהשכר שקיבל בעונה הקודמת. כיוון שואריטק הרוויח בשנת 2008 כ-10.4 מליון דולר, המשמעות של הסכמה לבוררות מבחינתו הייתה הבטחת שכר של 10.4 מליון דולר לפחות בשנת 2009. ואריטק, כנראה בעצת סוכנו בוראס, רצה ללכת על גדול. הוא קיווה כי יצליח לקבל בקבוצה אחרת חוזה שמן יותר, למשך כמה שנים. הוא סירב להצעת הבוררות, ופנה לפתוח במשא ומתן עם קבוצות אחרות. אבל הקבוצות האחרות לא עמדו בתור. מתברר כי תופש בן 37 שסיים את עונת 2008 עם סטטיסטיקה בינונית מינוס אינו סחורה מבוקשת בשוק. בסופו של דבר, חתם ואריטק על חוזה לשנתיים עם קבוצתו משכבר הימים, הבוסטון רד-סוקס. חוזה זה מבטיח לו כי במשך השנתיים הבאות ירוויח בסך הכל 8 מליון דולר.

ג'ייסון ואריטק ומני רמירז

המקרה של ואריטק לא מרתיע לקוח אחר של בוראס, החובט מני רמירז. רמירז הוא סופר-סטאר אמיתי, שבמשך 16 שנותיו בליגה הציג ממוצע חבטות מעולה של 0.316,  והשיג 527 הקפות מלאות (home runs). לאחר שהועבר באמצע העונה שעברה מבוסטון לקבוצת לוס אנג’לס דודג’רס, השיג שם ב-57 משחקים ממוצע חבטות מדהים של 0.396, ולקח את הקבוצה עד לסדרת הגמר של הנשיונל ליג, שם הפסידה הקבוצה לפילדלפיה פיליז, שהמשיכה בדהרתה לזכיה היסטורית בוורלד סרייס. שירותיו של רמירז אינם זולים. בשנת 2008 היה שכרו השנתי כמעט 19 מליון דולר. חוזהו הסתיים כעת, וקבוצת הדודג’רס, שהייתה מרוצה מאוד מביצועיו, הציעה לו חוזה חדש לשנתיים בסכום כולל של 45 מליון דולר – העלאה צנועה של כ-20% לעומת השנה הקודמת.

ורמירז? השחקן בן ה-37  וסוכנו בוראס אפילו לא טרחו להודיע לדודג’רס כי ההצעה המעליבה הזו אינה מקובלת עליהם, ורמירז הצהיר כי יעדיף לפרוש מאשר לשחק תמורת שכר הרעב שהוצע לו. הדודג’רס משכו את הצעתם. לפני מספר ימים חזרו עם הצעה אחרת: חוזה לשנה, 25 מליון דולר. גם הצעה משפילה זו נדחתה מייד. רמירז ממשיך לחכות להצעות טובות יותר, למרות שתור הקבוצות המעוניינות להציע לו חוזה אינו ארוך במיוחד (בלשון המעטה). הוא ממשיך לדהור אל עבר התהום בתקווה שאחת הקבוצות תגיע לשם לפניו. אני ממשיך לעקוב בעניין.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

10 תגובות ל“שפן הבייסבול”

 • תגובה מאת אור ברקת
  תאריך 5 בפברואר 2009 22:19

  ניטפוק: בגריז לא הייתה סצנת צ’יקן – היה מירוץ מכוניות רגיל.

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 8 בפברואר 2009 10:25

   תודה אור,
   כיוון שראיתי את הסרט לאחרונה כשהייתי בכיתה יוד בערך, ועברו מאז כמעט 30 שנה, הזכרון שלי לא משהו, ואני סומך על העדות שלך. כתירוץ אשתמש במלים “בגירסאות שונות” שמכסות גם מירוצי מכוניות תמימים 🙂

 • תגובה מאת אבי
  תאריך 6 בפברואר 2009 10:36

  בדוגמא השניה השתלם לשחק צ’יקן – הצעת הקבוצה עלתה פעמיים. למה שהיא לא תעלה עוד פעם?

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 8 בפברואר 2009 09:51

   אבי,
   אני לא ממש בטוח בזה, ובכל מקרה נצטרך לחכות לראות מה יקרה.
   הוא הגיע להישגי שיא בעונה שעברה, לדעתי מכאן והלאה תהיה רק ירידה במספרים שלו. הוא קיבל שתי הצעות מאוד נדיבות, ולדעתי היה צריך לקבל את הראשונה. ההצעה השניה פחות טובה מהראשונה, כיוון שמדובר בחוזה לשנה, ולכן בעוד שנה יצטרך שוב רמירז לחפש חוזה חדש, הפעם בגיל 38, וסביר להניח שלאחר עונה פחות טובה מהעונה שעברה (יש רגרסיה לממוצע, והוא גם יהיה בן 38).
   רמירז מעוניין בחוזה ל-4-5 שנים בסכום של 20-25 מליון דולר לעונה, שיבטיח לו פרנסה מכובדת והמשך קריירה עד גיל 41-42. אני לא חושב שהוא יקבל חוזה כזה.

 • תגובה מאת איתמר
  תאריך 6 בפברואר 2009 16:12

  עוד ניטפוק: שורה רביעית בפיסקה השלישית צ”ל מציע ולא מציעה

 • תגובה מאת Morin
  תאריך 8 בפברואר 2009 22:32

  יוסי,
  יכול להיות שהמשחק שזכור לך לקוח מCrybaby עם ג’וני דפ, כעין פארודיה על גריז, שבה המשחק מוקצן בכך שהנערים שוכבים על גג המכוניות.

 • תגובה מאת יוסי לוי
  תאריך 9 בפברואר 2009 09:10

  מורין,
  זה יכול להיות, אבל לא ראיתי את הסרט הזה 🙂

 • תגובה מאת יואב
  תאריך 12 בפברואר 2009 08:43

  יוסי,
  למעשה בבוררות אפשר להציע עד 20% פחות מהשכר שלך בשנה האחרונה. כלומר היה מובטח לו 8.32 מיליון (שזה בערך מה שהוא יקבל עכשיו אבל בשנתיים).

  ובוראס שבד”כ נחשב לסוכן שקורא הכי טוב את השוק – לדעתי נפל קשה השנה עם ההחלטות שלו

תגובה