קישורים

ניווט

נושאים

100 שנה להולדתו של דויד בלאקוול

היום, 24.4.2019, מלאו 100 שנה להולדתו של הסטטיסטיקאי ממוצא אפריקאי-אמריקני דויד בלאקוול. בנוסף לסטטיסטיקה, בלאקוול התעניין גם בתורת המשחקים ותורת האינפורמציה.

בלאקוול נולד למשפחת פועלים בדרום מדינת אילינוי בארצות הברית, והיה הבן הבכור מבין ארבעת הילדים במשפחה. למרות שאז עדיין הייתה נהוגה הפרדה גזעית בארצות הברית, בקהילה בה גדל היה בית ספר “מעורב” בו למדו לבנים ושחורים יחד. בלקוול בלט כתלמיד מצטיין בתחום המתמטיקה, קפץ כיתה פעמיים, וסיים את לימודיו בבית הספר התיכון בגיל 16. לאחר מכן החל ללמוד באוניברסיטה של מדינת אילינוי באורבנה-שמפיין בכוונה לקבל תעודת הוראה ולהיות למורה למתמטיקה. בגיל 19 הוענק לו תואר ראשון במתמטיקה, תואר שני שנה לאחר מכן, ותואר דוקטור למתמטיקה ב-1941, כאשר היה בן 22. הוא קיבל מילגה לפוסט-דוקטורט במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון, אך נאלץ לעזוב כעבור שנה עקב מדיניות ההפרדה הגזעית שהייתה נהוגה שם.

לאחר שעזב את פרינסטון ניסה לקבל משרה והציג את מועמדותו ל-105 אוניברסיטאות ומכללות. ג’רזי ניימן תמך במועמדותו למשרה באוניברסיטת ברקלי, אך הוא לא קיבל את המשרה, שוב עקב  מדיניות הפרדה גזעית. הוא לימד בשורה במספר מכללות ואוניברסיטאות “שחורות” עד 1954, ולבסוף קיבל באוניברסיטת ברקלי משרת מרצה אורח, שוב בתמיכתו של ניימן. כעבור שנה היה לפרופסור מן המניין במחלקה לסטטיסטיקה של אוניברסיטת ברקלי, האדם האפריקאי-אמריקני הראשון שהגיע לדרגה זו באוניברסיטת ברקלי. בלאקוול נשאר בברקלי עד פרישתו ב-1988.

תרומתו הנודעת ביותר לסטטיסטיקה היא משפט ראו-בלאקוול, בתורת האמידה, המציע דרך קונסטרוקטיבית לשיפור אמד חסר הטיה כלשהו לאמד אופטימלי. המשפט שפורסם ב-1947, מבוסס על תוצאה תיאורטית שפירסם ק. ר. ראו שנתיים קודם לכן. מאוחר יתר היה לסטטיסטיקאי בייסיאני תחת השפעתו של ג’ימי סאבייג’.

תרומות חשובות נוספות של בלאקוול למדע כוללות את פיתוח מודל לערוצי תקשורת הנקרא על שמו (תורת האינפורמציה), תרומות לתיאוריה של משחקים עם אינפורמציה לא מלאה (תורת המשחקים), מחקר התפלגות דיריכלה ותהליכי דיריכלה (תורת ההסתברות), ותרומות לתחום הכלכלה המתמטית שהוא היה בין מייסדי התחום, וכמובן תרומות רבות בתחום הסטטיסטיקה הבייסיאנית.

בלאקוול זכה בחייו, וגם אחרי מותו, בפרסים ואותו כבוד רבים. בין היתר הוענקו לו 15 תארי דוקטור לשם כבוד, הוא היה חבר כבוד בחברה המלכותית לסטטיסטיקה, וחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית. הוא היה נשיא המכון לסטטיסטיקה מתמטית, נשיא אגודת ברנולי וסגן נשיא האיגוד האמריקני לסטטיסטיקה. ב-1979 זכה בפרס על שם ג’ון פון ניומן. ב-2012 הוענקה לו, לאחר מותו, המדליה הלאומית למדעים על ידי הנשיא ברק אובמה.

בלאקוול נפטר בשנת 2010, בגיל 91.

 

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה אחת ל“100 שנה להולדתו של דויד בלאקוול”

  • תגובה מאת ביולוג ירושלמי
    תאריך 4 ביוני 2019 16:35

    מעניין!
    תודה רבה על ההזדמנות להתוודע לפועלו של אדם זה.

    כמובן שלא הכרתיהו, כי כנראה שמחוץ לתחומו הוא לא כל כך מפורסם (שלא כמו המתמטיקאי נאש שעשו אודותיו את הסרט “נפלאות התבונה”).

תגובה