חיפוש באתר

קישורים

עמודים

קטגוריות

אליס לי

אליס לי (1858-1939) הייתה מתמטיקאית וסטטיסטיקאית בריטית.

אליס לי

אליס לי (1858-1939)

לי למדה בקולג’ בדפורד של אוניברסיטת לונדון בין 1876 ל-1884, והייתה אחת הנשים הראשונות להן הוענק תואר אקדמי באוניברסיטה זו. לאחר סיום לימודיה נשארה בקולג’ עד 1916, כמרצה למתמטיקה ולפיזיקה.

ב-1895 למדה לי קורס בסטטיסטיקה אצל קרל פירסון, ושם החלה התעניינותה בביולוגיה אבולוציונית. היא הייתה לתלמידת מחקר של פירסון. מחקרה עסק במתאם בין גודל הגולגולת והיכולות האינטלקטואליות. מחקרה בדק שלוש קבוצות: סטודנטיות בקולג’ בדפורד, מרצים גברים באוניברסיטת לונדון, וקבוצה של חוקרים ידועים (גברים) בתחום האנטומיה. המחקר העלה כי אין כל קשר בין גודל הגולגולת ורמת האינטליגנציה של בעל, או בעלת הגולגולת. המחקר פורסם ב-1899 ועורר מחלוקת רבה, כיוון שהפריך את הדיעה שהייתה מקובלת אז כי גברים הינם אינטליגנטיים יותר מנשים. פירסון התייצב לצידה ותמך בתוצאות המחקר. הוא פירסם שני מאמרים בהם הדף את הביקורת שהוטחה במחקר של לי. עבור מחקר זה הוענק לה תואר דוקטור בשנת 1901. ב-1909 ערך פרנקלין מאל מחקר נוסף בנושא, אשר אישש לחלוטין את תוצאות המחקר של לי, לפיו אין הבדל בין המוח הגברי והמוח הנשי.

לי עבדה עם פירסון עוד משנת 1892, תחילה כעוזרת מחקר ובהמשך כחוקרת מן המניין. בתקופת עבודתה במעבדה, מ-1892 עד 1907, פירסמה ארבעה מחקרים כחוקרת עצמאית והייתה שותפה לעוד 26 פירסומים מדעיים. עם זאת, סירבה פעמיים לציון שמה כחוקרת במאמרים מדעיים, בטענה כי תרומתה למחקרים האלה הייתה מועטה ולכן אין הצדקה לכך. מחקריה התמקדו בתחום השונות הביולוגית, ענף של הביולוגיה האבולוציונית.

בזמן מלחמת העולם הראשונה נרתמה למאמץ המלחמתי. תפקידה היה לחשב מסלולי פגזים נגד מטוסים, במסגרת הפיתוח שלי כלי נשק אלה.

כאשר פרשה לגמלאות בשנת 1923, התברר כי קיצבת הזיקנה לה הייתה זכאית בזכות עבודתה בבדפורד קולג’ נמוכה מכדי לאפשר קיום בכבוד. פירסון התערב שוב לטובתה, ופנה למשרד הפנים. בזכות פנייתו הוענקה ללי גימלה מיוחדת עבור תרומתה לקידום המדע. לי נפטרה ב-1939, בגיל 81.

 

לקריאה נוספת

קראו על עוד נשים בסטטיסטיקה

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה