קישורים

ניווט

נושאים

קמיל פוקס וחנוך מרמרי מתדיינים על הטיות בסקרים

בשבוע האחרון מתנהל דיון מעניין בין העיתונאי חנוך מרמרי והסטטיסטיקאי קמיל פוקס.
הכל החל בסקר שערך פוקס ו תוצאות ראשוניות ממנו פורסמו בעיתון “הארץ” (אותו ערך מרמרי בעבר) בתאריך 6.8.2009. לפי הסקר שבוצע  בפיקוחו של פוקס, 46% השיבו בחיוב על השאלה “האם הומוסקסואליות היא בעיניך סטייה?”. 42% השיבו שלא מדובר בסטייה. יתר הנשאלים השיבו שאינם יודעים.(הערה: לא הצלחתי למצוא באתר הארץ את התוצאות המלאות של הסקר, שהתפרסמו ביום שישי, 7.8.2009. אשמח ללינק).

הסקר העלה את חמתו של מרמרי, שפרש את טענותיו באתר “העין השביעית” בתאריך 9.8.2009, תחת הכותרת “מהי סטייה? מהי הטיה“. מרמרי טען כי השאלה שעמדה בבסיס סקר שיזם “הארץ”, יוצרת בעיה בפרשנות המשיב, בעיה בתשובתו, בעיה בפרשנות העיתונאית לתשובה ובעיה בפרשנות קורא העיתונים. לדעתו, אילו נוסחה השאלה באופן אחר, היו מתקבלות תוצאות שונות באופן משמעותי מהתוצאות שהתקבלו בסקר, והיה מתברר כי הציבור הישראלי אולי סובלני יותר מכפי שהשתקף בסקר של פוקס. (פורמלית מרמרי בודאי צודק: אם שואלים שאלה אחרת, מקבלים תשובה אחרת). מרמרי תוקף לא רק את פוקס, אלא גם את עיתון “הארץ” שאותו ערך בעבר, וטוען כי העיתון בחר לנצל את הסקר ולפרש את תוצאותיו באופן המעודד הומופוביות.

אתמול התפרסמה באתר העין השביעית תגובתו של פוקס לטענותיו של מרמרי. “לא הטיה ולא הטעיה. אם בכלל, שיקול דעת שאפשר להתווכח עליו. בוודאי לא רצון לסנסציה ול’צהבת” – ענה פוקס למרמרי, והראה כי ההבדלים בין תשובות לסקר שערך ובין התשובות לסקר אחר שהשתמש ב-“שאלה הנכונה” (לדעת מרמרי) מזעריים.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

5 תגובות ל“קמיל פוקס וחנוך מרמרי מתדיינים על הטיות בסקרים”

 • תגובה מאת יוסי
  תאריך 11 באוגוסט 2009 14:37

  בנוגע להשוואה עם השאלה עליה המליץ מרמרי, זו היתה השוואה עם סקר מ-2007, שלא נעשה מעט לאחר הרצח הכפול. אם, נגיד, הרצח הכפול גרם ל-20% מהנסקרים להצניע את סלידתם, הרי שההבדל בין השאלה של מרמרי והשאלה של פוקס גדול בהרבה.

 • תגובה מאת תומר
  תאריך 11 באוגוסט 2009 15:12

  אני מסכים עם מרמרי ב-100%. כשראיתי את הסדקר בעיתון, עלתה אצלי התהיה “מהי בעצם סטייה?”. לא התעצלתי ובדקתי בוויקיפדיה את הערך “סטייה”. אבל אין כזה ערך – יש “סטייה חברתית”, “סטייה מינית”, ו”סטיית תקן”. למעשה, לפי הערכים הנ”ל, הומוסקסואליות היא אכן סטייה – סטייה חברתית, וסטיית תקן. לעומת זאת, היא בהחלט לא סטייה מינית. אין כאן אלמנט של דעה, זוהי אמת אובייקטיבית לגמרי, שמבוססת על הגדרות סטטיסטיות וסוציולוגיות.

  גם מר פוקס מודה שהשאלה בסקר היא לא חד-משמעית, כפי שהוא כותב בתגובה:
  “בניגוד למה שניתן אולי להסיק מהמאמר של מרמרי, השאלה “האם הומוסקסואליות היא סטייה?” אינה נדירה. היא מופיעה באמירות ומחקרים רבים העוסקים ביחס להומוסקסואלים. היא מופיעה באנגלית הן בצורה החמורה במובן של התנהגות מושחתת (perversion) והן בצורה הקלה של סטייה מדרך הישר (deviation), ואפילו בצורה הדתית החמורה ביותר של חטא (sin).”

  במילים, אחרות, פוקס מכיר בכך שכל גרסה אנגלית של השאלה היא מדוייקת, בעוד שבגירסה העברית יש כפל משמעות. בכך הוא למעשה מודה שהסקר שערך לא מוביל למסקנות בעלות משמעות.

 • תגובה מאת גיל
  תאריך 11 באוגוסט 2009 18:02

  מרמרי צודק. בכל קורס בסיסי בשיטות מחקר מלמדים שלא שואלים שאלות מוטות הכוללות מונחים לא נייטרלים. זה ששואלים אותה בצורה מוטה גם באנגלית לא נותן לזה הכשר. אני גם מסכים שיש כאן כפל משמעות. אפשר לחשוב שהומוסקסואליות היא סטייה בלי המשמעות הערכית של זה.

 • תגובה מאת יוסי
  תאריך 13 באוגוסט 2009 09:35

  http://www.youtube.com/watch?v=oLhFXkvugLM

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 15 באוגוסט 2009 12:20

   תודה, יוסי.
   אכן, קטע משעשע ביותר מהסדרה הקלאסית “כן אדוני ראש הממשלה”.
   אין ספק שניסוח שאלה יכול בהחלט לגרום להטיה בתשובה, וסיר האמפרי מדגים זאת היטב.

תגובה