קישורים

ניווט

נושאים

סטטיסטיקה זה סקסי

סטטיסטיקה זה סקסי. אני ידעתי את זה מאז ומתמיד, אבל עכשיו כולם (כנראה) מתחילים לראות את האור.
האל וריאן הוא פרופסור למדעי המידע, עסקים וכלכלה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הוא גם הכלכלן הראשי של חברה שאולי שמעתם עליה, שנקראת בשם המוזר גוגל. בראיון שנתן וריאן בתחילת השנה לכתב העת של חברת הייעוץ מקינזי, אמר וריאן:

.I keep saying the sexy job in the next ten years will be statisticians

והסביר את דבריו (תרגום חופשי שלי):

“היכולות לקחת נתונים, להבין אותם, לעבד אותם, להעניק להם ערך, להציג אותם, לתקשר אותם – יהיו כישורים בעלי חשיבות עצומה בעשורים הקרובים, לא רק ברמה המקצועית, אלא גם ברמה החינוכית מבית הספר היסודי ועד לאוניברסיטה. הנתונים זמינים לכולנו באופן חפשי. היתרון נמצא ביכולת להבין את הנתונים ואת ערכם.

דבריו של וריאן הגיעו במהירות אל הניו-יורק טיימס, שם הופיעה אתמול כתבה תחת הכותרת: “For Today’s Graduate, Just One Word: Statistics”, ובה מתוארים השימושים המתקדמים של הסטטיסטיקה בתחומים שונים, החל ממדעי המחשב וכלה בארכיאולוגיה. אתם מוזמנים לקרוא.

ובכל זאת, אני לא התרגשתי מהדברים. וריאן רק חזר, במלים אחרות, על דבריו של סופר המדע הבדיוני ה. ג’. וולס:

“Statistical thinking will one day be as necessary for efficient citizenship as the ability to read and write.” – H. G. Wells

ששימשו אותי כמוטו להרצאה שנתתי לפני כשנתיים וחצי ביום העיון של האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה שעסק בנושא “הסטטיסטיקה בתעשייה לאן?“.

תודה לכל מי ששלח לי את הלינקים לשתי הכתבות.

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

4 תגובות ל“סטטיסטיקה זה סקסי”

 • תגובה מאת מתושלח
  תאריך 8 באוגוסט 2009 12:36

  כל מקצוע שמערב בתוכו הרבה כסף נחשב סקסי?

  התייחסות לכסף כאל סקס מאוד מעוותת את המציאות ומוכיחה לנו שום שאין שום ערכים בחברה שלנו, הכל ממוסחר והמטרה העליונה בחיים שלנו היא כסף וסקס

  אחלה מסרים יש פה! איפה נרשמים ל־RSS??

  • תגובה מאת יוסי לוי
   תאריך 9 באוגוסט 2009 11:32

   מתושלח,
   אתה בודאי מבין שאני לא אחראי להתבטאות של וריאן או לפרשנות של הניו יורק טיימס.
   אולי בחירת המלים של וריאן בעייתית (ואולי לא – אני לא נכנס לזה וזה גם לא מעניין אותי), אבל המסר שלו בדבר מרכזיותה של הסטטיסטיקה בעולם המודרני ברור למדי.

 • תגובה מאת גיל
  תאריך 19 באוגוסט 2009 00:50

  קודם כל, הרשה לי לומר לך כי אני נהנה לקרוא את הפוסטים שלך (וזה לא מהיום).

  גם לי הוא לא חידש הרבה והבאת יופי של ציטטה. אני לא מבין את הזלזול הקיים בקרב רוב האנשים (מה לעשות.. זאת האמת) כשמדברים על סטטיסטיקה. מעבר לזה שאני חושב שזה המקצוע היחיד שנכנס לכל תוכנית לימודים, הוא אולי המקצוע הכי פרקטי.דבר אחרון לגבי המוטו שנתת בהרצאה, אז לשכנע את המשוכנעים אין צורך הבעיה היא עם הלא משוכנעים 🙂

 • תגובה מאת טל גלילי
  תאריך 21 באוגוסט 2009 09:01

  נ.ב: גם אני קיבלתי את המאמר הזה מאינספור מקורות.
  לסטטיסטיקאים יש חברים, זה טוב 🙂

תגובה