חיפוש באתר

קישורים

עמודים

קטגוריות

אניטה ק. באהן

אניטה ק. באהן (1920-1980) הייתה סטטיסטיקאית, אפידמיולוגית, רופאה, וחוקרת סרטן אמריקאית.

באהן נולדה בניו יורק, בגיל 15 עזבה את לימודיה בתיכון, וארבע שנים מאוחר יותר סיימה את לימודיה בהאנטר קולג’, שם הוענקו לה תואר ראשון בביולוגיה ותעודת הוראה. בנוסף לכך היא למדה גם פיזיקה, בוטניקה, מתמטיקה וסטטיסטיקה במוסדות שונים, אך לא השלימה את לימודיה באף אחד מהתחומים האלה. למרות זאת התקבלה לעבודה במכון המחקר הלאומי לבריאות הנפש, שם עבדה מ-1951 עד 1966. במהלך תקופה זו למדה לימודי דוקטורט באוניברסיטת ג’ונס הופקינס, תחת הדרכתו של ג’רום קורנפילד. תואר הדוקטור למדעים הוענק לה ב-1960. מחקרה שם עסק במתודולוגיה של מחקר המטופלים במרפאות החוץ לבריאות הנפש במדינת מרילנד.

ב-1966 הצטרפה לבית הספר לרפואה של פנסילבניה כפרופסור לביוסטטיסטיקה. בנוסף לעבודתה כמרצה, למדה גם בבית הספר לרפואה, וקיבלה תואר דוקטור לרפואה (MD) ב-1972.

בהמשך התמנתה לתפקיד האפידמיולוגית הראשית של מדינת מרילנד, ומאוחר יותר הצטרפה לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה כפרופסור לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור, שם עמדה בראש מכון המחקר לאפידמיולוגיה של הסרטן. במקביל עסקה במחקר גם במסגרת המכון הלאומי לחקר הסרטן וכן באוניברסיטת טמפל. ב-1980 נתבקשה לעמוד בראש תכנית חדשה ללימודי אפידמיולוגיה באוניברסיטת סן דייגו, אך נפטרה לאחר אירוע מוחי בטרם החלה בתפקידה החדש.

בעבודתה המדעית תרמה תרומות חשובות בחקר הסרטן. באחר ממחקריה החשובים היא זיהתה גורמי סיכון סביבתיים לסרטן המעי הגס. כן זיהתה את החומר PCB, שהיה אז בשימוש נפוץ, כגורם סיכון למלנומה. בסך הכל היא פירסמה למעלה מ-150 מאמרים מדעיים. כמו כן, היא כתבה שני ספרי לימוד לתחומי הביוסטטיסטיקה והאפידמיולוגיה.

לקריאה נוספת

קראו עוד על נשים בסטטיסטיקה

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה