קישורים

ניווט

נושאים

דורותי פ. רייס

דורותי פ. רייס (1922-2017) הייתה סטטיסטיקאית אמריקנית שהתמחתה בניתוח נתוני בריאות. היא תרמה תרומה מכרעת לייסוד תכנית הביטוח הרפואי הפדרלית – מדיקייר.

דורותי פ. רייס

דורותי פ. רייס (1922-2017)

רייס סיימה את לימודי תואר ראשון באוניברסיטת ויסקונסין במדיסון בשנת 1941 (ככל הנראה בכלכלה. לא הצלחתי למצוא פרטים על תחום הלימודים שלה). היא מעולם לא למדה לתארים מתקדמים. לאחר סיום לימודיה החלה לעבוד במוסדות ממשלתיים. ב-1960 החלה לעבוד במוסד לביטוח לאומי של ארצות הברית (social security), שם הייתה אחת מהמדענים הראשונים שחקרו את העלויות הנגרמות עקב מחלות. כן עסקה בניתוח נתוני בריאות של קשישים.

ב-1964 פירסמה מחקר פורץ דרך על מצבם הבריאותי של קשישים באמריקה. היא חשפה כי למחצית מהקשישים באמריקה אין ביטוח רפואי – בסך הכל כ-8.5 מיליון איש. היא הראתה כי האוכלוסייה הזו התאפיינה באנשים קשישים במיוחד, שיעור השנים בה היה גבוה משיעורן באוכלוסייה הכללית, הכנסתם נמוכה במיוחד, והמצב הבריאותי שלהם היה גרוע במיוחד. היא הראתה כי אנשים אלה שוהים בבתי חולים יותר מאשר קבוצות אוכלוסייה אחרות.

לכך נוספו מחקרים כלכליים שהעריכו את העלויות הציבוריות של מחלות לב ומחלות בכלל. המסקנה הייתה שיש להקים ביטוח בריאות פדרלי לקשישים, גם משום שאין להזניח ציבור זה בשעתם הקשה, וגם בגלל שהעלות הכספית של ביטוח כזה נמוכה מהעלויות הנגרמות עקב אשפוזים וטיפולים שניתן למנוע.

מחקר נוסף שביצעה שפך אור על העלות הכלכלית שנגרמת עקב נשים שבוחרת להיות עקרות הבית ((או שהבעל שלהן מעוניין כי יהיו עקרות בית)), והראתה כי יציאת נשים לעבודה תביא לתועלת כלכלית לכל.

ב-1976 עברה לנהל את המרכז הלאומי לסטטיסטיקת בריאות. בעקבות קיצוץ תקציב המרכז על ידי הנשיא רייגן ב-1982, עברה לאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנציסקו, שם כיהנה כמרצה לסטטיסטיקה. במקביל להוראה, ביצעה מחקר מקיף על העלויות הכלכליות הנגרמות מעישון. התברר כח בשנת 1993 נגרמו הוצאות בריאותיות בסך כ-73 מיליארד דולר, כאשר 13 מיליארד דולר מהסכום שולמו על ידי ביטוח הבריאות הפדרלי מדיקייד. בעקבות מחקר זה תבעה ממשלת ארצות הברית את חברות הטבק. התביעה הסתיימה בהסדר פשרה בו שילמו חברות הטבק לממשלה 206 מיליארד דולר.

רייס נשארה חברת סגל בדרגת פרופסור באוניברסיטת סן פרנציסקו עד מותה ב-2017. לאורך הקריירה שלה היא פירסמה מעל ל-200 מחקרים מדעיים, ספרים ופרקים בספרים.

לקריאה נוספת

קראו עוד על נשים בסטטיסטיקה

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה