חיפוש באתר

קישורים

עמודים

קטגוריות

איבון בישופ

איבון מיליסנט מהאלה בישופ (נפטרה ב-2015) הייתה סטטיסטיקאית אמריקנית. היא נודעה בזכות הספר הקלאסי שכתבה על ניתוח רב משתני של נתונים קטגוריים (בשיתוף פעולה עם סטיב פיינברג ופול הולנד), וכן בזכות מחקריה על האפקטים הבריאותיים של חומרי הרדמה וכן של זיהום אויר.

לא נותר מידע רב על תחילת דרכה של בישופ במדע. היא קיבלה תואר דוקטור מאוניברסיטת הארווארד ב-1967. עבודת הדוקטורט שלה עסקה בניתוח לוחות שכיחות רב מימדיים, בהדרכתו של פרדריק מוסטלר. בזמן לימודיה הייתה מעורבת גם במחקר על האפקטים הבריאותיים של חומרי הרדמה, ולצורך זה שהתה זמן מה בסטנפורד.

לאחר סיום לימודי הדוקטורט היא עבדה במכון לחקר הסרטן בילדים, וכן הייתה חברת הסגל האקדמי של בית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת הארווארד, שם היא הובילה מחקר רב השפעה שבדק את ההשפעה של זיהום האויר על בריאות הציבור. ב-1982 עברה לוושינגטון שם עבדה במשרד האנרגיה של ארצות הברית.

בישופ נבחרה לחברת כבוד של האיגוד האמריקני לסטטיסטיקה בשנת 1975.

בנימה אישית: מכיוון שאני התעניינתי בניתוח לוחות שכיחות ועבודת הדוקטורט שלי התמקדה בתחום זה, הספר של בישופ היה סוג של תנ”ך עבורי, והגיתי בו יומם ולילה (טוב, קצת הגזמתי). במהלך הדוקטורט השתתפתי בסמינר שהנחה פרופ דוד אסף ז”ל, שם התגלעה מחלוקת בעניין כלשהו, ופרופ אסף הטיל עלי לברר את הנושא ולחזור עם תשובות בשבוע שלאחר מכן. חזרתי ואמרתי כי קראתי בספר של בישופ, והיא כתבה שם כך וכך. תגובתו של פרופ אסף הייתה: “בישופ זו היא? עכשיו אנחנו יכולים להיות בטוחים שלמדנו בסמינר הזה משהו חשוב”.

לקריאה נוספת:

קראו על עוד נשים בסטטיסטיקה

לקריאה נוספת בנושאים הקשורים לנושא רשימה זו

תגובה